Technologie
„Wago 750-841 - nie typowe zadanie”
Schemat aplikacji d¼wigowej"Jak by³o, ... "

Swoboda adaptacji nowych funkcji d¼wigowych wprowadzi³a na sta³e sterownik PLC do systemów sterowania d¼wigów. Pierwsze systemy sterowania, oparte o sterowniki przemys³owe realizowa³y standardowe funkcje i nie odbiega³y funkcjonalno¶ci± od powszechnie stosowanych systemów wykorzystuj±cych dedykowane mikrokontrolery. Nale¿y przy tym zaznaczyæ, i¿ czêsto przewy¿sza³y je cen±, co wprowadzi³o na d³ugo barierê w stosowaniu jednostek swobodnie programowalnych w tego typu aplikacjach. Dopiero upowszechnienie technologii i wprowadzenie produkcji masowej doprowadzi³o do radykalnego obni¿enia kosztów sterowników PLC, a w rezultacie sprowadzi³o walkê o klienta do porównania mo¿liwo¶ci technicznych obu systemów. Konieczno¶æ adaptacji nowych funkcji lub dostosowania ju¿ istniej±cych do norm i przepisów wynios³o wysoko w hierarchii u¿yteczno¶ci i ekonomiczno¶ci sterowniki PLC jako jednostki steruj±ce d¼wigów. Ich modu³owa budowa znosi bezw³adno¶æ jaka istnieje przy dedykowanych mikrokrokontrolerach w momencie realizacji funkcji wymagaj±cych zmiany architektury np.: wykorzystanie w pe³ni mo¿liwo¶ci funkcji przetwornic czêstotliwo¶ci, sterowanie nietypowymi blokami zaworów hydraulicznych, sterowanie ³±czami alarmowymi, systemy diagnostyczne.

"... jak jest, ..."

Aplikacja wykonana w firmie lpb umo¿liwia sterowanie wszystkimi typami napêdów stosowanych w d¼wigach osobowych i towarowych, realizacjê funkcji specjalnych d¼wigowych tj. jazdy szpitalne, ekspresowe, kontrola dostêpu oparta o karty magnetyczne i systemy wagowe, funkcje sterowania ³±czno¶ci± alarmow± i diagnostyczn± zgodnie z now± norm± d¼wigow±, funkcje autodiagnostyczne. Na ¿yczenie klienta wprowadzane s± nowe funkcje wg dostarczonej specyfikacji.
System oparty jest o jednostkê swobodnie programowaln± Wago 750-841, modu³y wej¶æ binarnych 750-430, modu³y wyj¶æ binarnych 750-530, modem GSM/GPRS. Konfiguracja taka pozwala na sprostanie wszystkim wymaganiom stawianym w nowej normie d¼wigowej, a ponadto wprowadza wiele nowych mo¿liwo¶ci w dziedzinie zdalnego nadzoru i diagnostyki d¼wigów przez s³u¿by konserwacyjne. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych mikrokontrolerów i systemów do funkcji diagnostycznych i komunikacyjnych, jak to ma miejsce w przypadku innych systemów sterowania. Zaimplementowane funkcje auto diagnostyczne skracaj± czas reakcji na ewentualne usterki i pozwalaj± unikaæ dalszych, poprzez szczegó³ow± rejestracjê i analizê zdarzeñ wystêpuj±cych w czasie pracy d¼wigu. Zdarzenie nietypowe, nie wystêpuj±ce w czasie normalnej pracy lub bezpo¶rednio zagra¿aj±ce bezpieczeñstwu ludzi raportowane s± do s³u¿b konserwacyjnych z wykorzystaniem bezprzewodowych ³±czy telekomunikacyjnych GSM/GPRS. Aplikacja zarz±dzaj±ca wykorzystuj±ca wewnêtrzny serwer WWW umo¿liwia parametryzacjê, diagnostykê i kontrolê dostêpu d¼wigu za pomoc± komputera PC. Istnieje równie¿ wersja aplikacji zarz±dzaj±cej dostosowanej do wspó³pracy z urz±dzeniami klasy PocketPC.
Jednostki centralne 750-841 umo¿liwiaj± wspó³pracê systemu sterowania z innymi systemami zarz±dzania i nadzoru typu SCADA, systemami „Inteligentnego budynku” z wykorzystaniem protoko³ów OPC, Modbus RTU/TCP.

"... i jak bêdzie?"

Aktualnie w firmie lpb trwaj±c prace nad nowym systemem zarz±dzaj±cym konserwacj± i serwisem d¼wigów dla potrzeb firm d¼wigowych. Zadaniem systemu bêdzie nadzór na pracami konserwacyjnymi, gromadzenie danych i tworzenie raportów o awariach i „aktywno¶ci” dla wszystkich nadzorowanych d¼wigów w firmie.


Opracowanie: ¯ród³a w³asne lbp
Warszawa, 12.10.2005 r.
powrót
 
Strona g³owna :: O nas :: Oferta :: Realizacje :: Referencje :: Kontakt :: Moeller :: Wago ::
(c) copyright by lpb 2005 info@lpb.pl